Press "Enter" to skip to content

NAJGORZEJ! Nieoficjalnie: gen. Kraszewski ma odzyskać certyfikaty bezpieczeństwa

Gen. Jarosław Kraszewski może odzyskać certyfikaty bezpieczeństwa wycofane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Oficjalna decyzja w tej sprawie nie zapadła, ale jak donosi „Rzeczpospolita”, sprawa ta „jest dogadana” między prezydentem i premierem.

SKW na początku grudnia zeszłego roku poinformowała gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi o cofnięciu poświadczenia bezpieczeństwa.

W odpowiedzi Biuro Bezpieczeństwa Narodowego stwierdziło, że „w uzasadnieniu decyzji nie zostały przedstawione żadne powody odebrania dostępu do informacji niejawnych”.

Kraszewski złożył odwołanie do ministra koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra Kamińskiego, powiedział, że „dokumenty wraz z wnioskiem generała wpłynęły 27 grudnia. Trwają procedury weryfikacyjne”.

„Gen. Kraszewski nie powinien mieć dostępu”

Macierewicz pytany w programie PR24, czy sprawa gen. Kraszewskiego została zakończona odparł, że tak. – Jednoznaczne jest stanowisko służby kontrwywiadu wojskowego, która uznała, że gen. Kraszewski nie powinien mieć dostępu do informacji niejawnych i odebrała mu certyfikat – podkreślił.

Jak dodał, to stanowisko jest stanowiskiem państwa polskiego i procedura została zakończona w normalnym trybie.
Na pytanie, na jakim etapie jest to odwołanie, Macierewicz powiedział, że o to trzeba pytać premiera Mateusza Morawieckiego.

– To jest instancja, do której się odwołuje w takiej sytuacji osoba, która miała dostęp do informacji niejawnej i kwestionuje decyzje kontrwywiadu wojskowego – powiedział szef MON.

Za: rp.pl, TVP.info

Comments are closed.